از امروز شروع شد
انتشار 3 میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی در داخل کشور
 
مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران از انتشار سه میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی برای تامین منابع مالی فازهای پارس جنوبی از روز 21 اسفند ماه خبر داد و گفت: برای نخستین بار، این اوراق در داخل کشور و از سوی بانک های ایرانی عرضه خواهد شد
 

به گزارش پایگاهای خبری، احمد قلعه بانی  تاکید کرد: انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی یکی از راهکارهای تامین منابع مالی طرح های صنعت نفت است .

وی حجم این اوراق مشارکت ارزی را سه میلیارد یورو اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال تاکنون حدود 6 میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی و ریالی برای تامین منابع مالی فازهای پارس جنوبی منتشر شده است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه هدف از انتشار اوراق مشارکت ارزی تامین منابع مالی 14 فاز در دست اجرای پارس جنوبی است، تصریح کرد: این اوراق مشارکت با نرخ سود مناسب از جذابیت مطلوبی برای سرمایه گذاران برخوردار خواهد بود.

عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت از برنامه ریزی برای انتشار این اوراق از سوی بانک های تجارت، سپه و صادرات  در مناطق آزاد خبر داد و افزود: از سوی دیگر، اقداماتی ازسوی بانک ملت برای انتشار اوراق ارزی در شعب خارجی این بانک آغاز شده است.

وی ادامه داد: به دلیل مشکلات و تحریم هایی که برخی از کشورهای غربی اعمال کرده اند، تصمیم گرفته شد این اوراق ارزی برای اولین بار در داخل کشور منتشر شود.

 قلعه بانی با تاکید بر اینکه احتمال تمدید این اوراق مشارکت ارزی برای عرضه در اواسط سال اینده هم وجود دارد، تاکید کرد: با توجه به فضای حاکم بر اقتصاد ایران در روزهای پایانی سال اما پیش بینی می شود استقبال مناسب از این اوراق در هفته جاری توسط مردم انجام شود.

وی با یادآوری اینکه اوراق مشارکت ارزی در قطعات یکهزار، پنج، 10، 50 و 100 هزار یورویی منتشر خواهد شد، تاکید کرد: متقاضیان می‌توانند با ارز یورو یا دلار این اوراق را خریداری کنند، ضمن آنکه بانک عامل مکلف است در هنگام بازخرید اوراق قبل از سررسید یا بازپرداخت آن در سررسید مطابق با نظر مشتری عمل تسویه را با ارز پرداخت شده یا معادل ریالی آن اقدام کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت، مدت مشارکت این اوراق را 4 ساله ذکر کرد و گفت: سود علی‌الحساب اوراق 8 درصد در سال است ضمن انکه مقاطع پرداخت سودهای علی‌الحساب هر 6 ماه یکبار تعیین شده است.

وی با بیان این نکته که انتشار این اوراق از روز یکشنبه آغاز خواهد شد و به مدت پنج روز ادامه خواهد داشت تصریح کرد: این اوراق، بی‌نام و قابل واگذاری به غیر و سود آن معاف از مالیات است ضمن این که از سوی شرکت ملی نفت ایران تضمین شده است.